Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   37
                                

"Paweł Pilarczyk "
ARTYKUŁ POCHODZI Z SERWISU PCLAB


W dniach 18-24 marca w Hanowerze (Niemcy) odbywają się największe na świecie targi komputerowe CeBIT 2004. Impreza odbywa się w 27 halach, z których namniejsza ma niecałe 7 tys. m2 powierzchni, a największa - aż 70 tys. m2, natomiast łączna powierzchnia targowa to blisko 500 tys. m2! Jak co roku, targi odwiedza delegacja PCLab.pl w dwuosobowym składzie: moja skromna osoba oraz Małgosia Madej. W niniejszym artykule opiszemy Wam to, co zobaczyliśmy podczas targów.



10:55 Ponieważ dostęp do internetu mamy tutaj tylko w godzinach 8.30-19.00, w których to godzinach musimy także zwiedzać targi, relację będziemy uzupełniać w wolnych chwilach. Stąd też dopisek "prawie na żywo" w tytule artykułu :-). Wczoraj odwiedziliśmy firmy Albatron, Logitech i Creative, o których napiszemy w pierwszej kolejności. Dziś (piątek) o godzinie 11:00 mamy spotkanie z firmą Adaptec oraz dwie konferencje: ASUS oraz Logitech. Spróbujemy się z Małgosią jakoś podzielić na trzy części ;-).

Albatron PX915G Pro

14:52 Targi zaczęliśmy od wizyty w firmie Albatron. Zobaczyliśmy tam wiele nowości, z których najciekawsza dla nas była płyta główna Albatron PX915G Pro z chipsetem i915 (Grantstale). Na płycie znajduje się nowa podstawka pod procesor - LGA775 (następczyni Socket 478), złącze PCI Express x16 dla karty graficznej, dwa złącza PCI Express x1 oraz trzy zwykłe złącza PCI.

ZEN Extra

Niedziela, 21 marca 2004 10:38 Chociaż mieliśmy zamiar uaktualniać naszą relację rankami i wieczorami, okazuje się to być niemożliwe. Dzień zaczynamy śniadaniem o siódmej rano, na targi wychodzimy o ósmej, kilka minut przed dziewiątą jesteśmy na miejscu. O dziewiątej zaczynamy spotkania, które trwają do 18-tej. O 18-tej odbywa się każdego dnia jakaś impreza dla dziennikarzy, która kończy się zazwyczaj koło północy. O pierwszej nad ranem jesteśmy na stancji, w której śpimy. Po prostu fizycznie nie mamy kiedy pisać relacji na bieżąco...
Stwierdziliśmy jednak, że póki tu jesteśmy (do jutra włącznie), postaramy się obejrzeć jak najwięcej, zrobimy możliwie dużo zdjęć i potem opiszemy w najbliższych dniach wszystko, co zobaczyliśmy.
Dodatkowy problem to utrudniony dostęp do internetu. Biuro prasowe, gdzie dziennikarze mogą się podłączyć do sieci ethernet, by pobuszować po internecie, otwarte jest między godziną 8.30 a 19.00. Posiadacze notebooków z radiowymi kartami sieciowymi WiFi (802.11b) mogą aplikować po voucher zawierający hasło umożliwiające darmowe połączenie się z siecią na czas... jednej godziny. Za każdą następną godzinę dziennikarze muszą zapłacić 10 euro. Co powiecie na dostęp do internetu za blisko 50 złotych za godzinę?
W przeciwieństwie do targów Intel Developers Forum czy Computex, na Cebicie dziennikarze nie są rozpuszczani. Może w przyszłości zmieni się nieco podejście organizatorów targów CeBIT do prasy.
Dlatego dziś i jutro aktualizacje tego artykułu będą się ukazywać dość rzadko, jednak mamy nadzieję, że nam to wybaczycie :-).
Wróćmy jednak do Albatrona.

Creative Zen Portable Media Center

11:05 Płyta PX915G Pro, której zdjęcie przedstawiliśmy, została wyposażona także w cztery sloty pod moduły DIMM pamięci DDR400. Chipset i915 (Grantsdale) obsługuje także pamięci DDR2, jednak ze względu na ich niską popularność (na razie), wielu producentów początkowo zaprezentuje płyty ze slotami pod pamięci DDR, a w późniejszym czasie ukażą się płyty zgodne z DDR2. Niektórzy producenci wprowadzą płyty, na których będzie można obsadzić albo moduły DDR, albo DDR2.
Na fotce powyżej widoczna jest płyta Albatron PX915G Pro. Zwróćcie uwagę na podstawkę LGA775 (zakryta osłonką ochronną), gniazdko PCI Express x16 (czarne, w miejsce dawnego AGP) oraz dwa gniazdka PCI Express x1 (dwa króciutkie czarne sloty).
Pędzimy na kolejne spotkanie, z firmą AMD, które mamy o 11:15. Kolejna aktualizacja tekstu - raczej dopiero jutro rano...

Wentylator dla procesorów w podstawce LGA775

Wtorek, 23 marca 2004
21:13 Trochę odpoczęliśmy po targach. Były dla nas naprawdę bardzo wyczerpujące, ale wyjątkowo owocne. W przeciągu najbliższych kilku dni postaramy się dokończyć relację. Będziemy ją aktualizować po kawałku, bo mamy dla Was naprawdę wiele informacji, a podczas targów zrobiliśmy blisko półtora tysiąca zdjęć, spośród których wybierzemy kilkadziesiąt najciekawszych.
Wróćmy do Albatrona... :-)

Gigabyte - czytnik linii papilarnych

21:17 Prócz płyt z chipsetem Grantsdale, Albatron pokazywał też nowe karty graficzne z układami NVIDIA i złączem PCI Express x16 - GeForce PCX 5950 (następca GeForce FX 5950), GeForce PCX 5750 (następca GeForce FX 5700) oraz GeForce PCX 5300 (następca GeForce FX 5200). Ponieważ żaden z układów nie jest przystosowany do współpracy z PCI Express, wszystkie wykorzystują mostek AGP-PCI Express, znajdujący się pomiędzy układem graficznym a złączem PCI Express (mostek chłodzony jest czarnym radiatorem).
Karty Albatrona z układami PCX 5300, PCX 5750 oraz PCX 5950 zostaną wprowadzone do sprzedaży w okolicach premiery chipsetów Intel Grantsdale (i915) oraz Alderwood (i925), a więc prawdopodobnie pod koniec maja lub na początku czerwca - podczas trwania targów Computex w Tajpej.

Podstawka LGA775 (Socket T) z bliska

21:37 Albatron wiele uwagi poświęcił swojemu nowemu produktowi - Widio. Wbrew nazwie, nie ma on nic wspólnego z wideo. Służy natomiast do przesyłania na odległość... dźwieku. Wykorzystuje pasmo 2,4 GHz, przy którym potrafi przesyłać dźwięk bez kompresji i utraty jakości na odległość nawet do 300 metrów w linii prostej (jeżeli między nadajnikiem a odbiornikiem nie ma żadnych przeszkód). Składa się z dwóch elementów: nadajnika, podłączanego do dowolnego źródła dźwięku (nadajnik ma dwa gniazdka cinch - dla sygnału stereo) oraz odbiornika, przypominającego przenośny odtwarzacz MP3. W odbiorniku znajduje się gniazdko mini-jack, do którego możemy wpiąć dowolne słuchawki. 23:14 Stoisko firmy Creative Labs było jednym z najbardziej obleganych. Firma pokazywała wiele nowych produktów, w dodatku kilka razy dziennie organizowała konkursy, w których można było wygrać sprzęt Creative oraz drobne upominki.
Pececik wyposażony został ponadto w napęd Creative Combo Drive NS - łączący w sobie czytnik DVD-ROM, nagrywarkę CD-RW oraz czytnik kart pamięci flash typu "7-in-1" (CompactFlash, MicroDrive, SmartMedia, Secure Digidal, MultimediaCard, Memory Stick, Memory Stick PRO).
Oczywiście nie zabrakło miejsca dla kart Sound Blaster Audigy 2, w tym modelu Sound Blaster Audigy 2 NX, mającego postać pudełka podłączanego do portu USB. Można było także pobawić się przenośnym odtwarzaczem MP3 - Zen Extra, wyposażonym w dysk twardy o pojemności aż 60 GB.
Również popularny MuVo doczekał się kolejnej wersji. MuVo TX może zmieścić aż do 512 MB plików MP3, zachowując przy tym bardzo małe gabaryty i masę. Dużo emocji wzbudził odtwarzacz Creative Zen Portable Media Center. Urządzenie na pierwszy rzut oka przypomina przenośną konsolę do gier wideo. Na przedniej ściance widoczny jest kolorowy ekranik TFT o rozdzielczości 320x240 punktów. Produkt wyposażony będzie w dysk twardy o pojemności 20 GB (lub więcej), na który skopiować będzie można - za pośrednictwem USB 2.0 - pliki muzyczne w formatach MP3 lub WMA, a także klipy wideo w formatach MPEG-1 lub WMV (Windows Media Video). Zapytaliśmy, czy Zen PMC w przyszłości ma szansę odtwarzać pliki DivX. Otrzymaliśmy odpowiedź negatywną. Podobnie z nowymi funkcjami odtwarzacza - na pewno nie będzie go można przerobić na konsolkę do gier. Zen Personal Media Center stanowić będzie przenośny, sprzętowy odpowiednik programu Windows Media Player.
Za zamkniętymi drzwiami zobaczyć można było ponadto nowy odtwarzacz MP3 Creative - EnVe. Ponieważ nie miał on jeszcze swojej premiery, przedstawiciele Creative poprosili nas, byśmy nie publikowali jego zdjęcia. Niedługo produkt zostanie ogłoszony oficjalnie.

Panel sterowania audio/wideo umieszczony po lewej stronie klawiatury w notebooku N601

Środa, 24 marca 2004
11:30 Sporych rozmiarów stoisko przygotowała także firma NVIDIA. W gablotach zobaczyć można było kilkadziesiąt kart różnych producentów - wszystkie oczywiście z przeróżnymi odmianami układów GeForce FX. Były też telefony komórkowe i palmtopy napędzane przez chipy graficzne NVIDII.
Kilka razy dziennie organizowano konkursy, podczas których uczestnicy musieli z całych sił wrzeszczeć "NVIDIA!!!". Kto krzyczał najgłośniej, dostawał koszulkę :-). Krzykaczy było słychać nie tylko w całej hali nr 23, ale nawet na zewnątrz.
Show prowadziła... rusałka z dema Dawn, animowana w czasie rzeczywistym i sterowana przez system sensorów zainstalowanych na ciałach dwóch kobiet, które zamknięto w szklanym pomieszczeniu znajdującym się nieopodal.
Za zamkniętymi drzwiami, po podpisaniu dokumentu poufności (NDA - Non-Disclosure Agreement) pokazowano nielicznym dwie działające karty z układem NV40. Chociaż nie wolno nam publikować zdjęcia, to kilka dni temu zrobił to już jeden z serwisów koreańskich - pisaliśmy o tym fakcie tutaj.
Zdjęcia zaprezentowane przez serwis Bodnara są autentyczne. Dokładnie tak wygląda NV40, z tym że karta, którą widzieliśmy, miała zielony laminat, a nie czerwony. Widocznie redaktorzy Bodnara mieli dostęp do karty MSI.
Do chłodzenia układu wystarczy aluminiowy radiator - nie potrzeba stosować radiatorów miedzianych. Karty będą dzięki temu znacznie lżejsze od GeForce FX 5800 Ultra, 5900 Ultra czy 5950 Ultra. NVIDIA dostałą nauczkę przy okazji GeForce FX 5800 Ultra i ma teraz świadomość, że głośne systemy chłodzenia nie są tym, czego oczekują konsumenci. NV40 będzie chłodzony przez bardzo cichy wiatraczek.
Karty NV40 będą bardzo prądożerne i wymagać będą aż dwóch gniazdek zasilających - podobnie, jak to ma miejsce w przypadku Volari Duo V8. Zapytaliśmy, czy podwójne gniazdka zasilania znajdą się na kartach w wersji finalnej, czy może obecne są tylko na prototypie karty. Otrzymaliśmy odpowiedź, że NV40 konsumować będzie dużo prądu i wymagać będzie dwóch gniazd zasilających. "Jeśli kogoś stać na NV40, to na pewno będzie go też stać na porządną obudowę i silny zasilacz" - dodał nasz rozmówca, pracownik NVIDII.
Na karcie, którą oglądaliśmy, znajdowały się ponadto dwa gniazda DVI (zamiast pary: gniazdo DVI plus gniazdo D-Sub) oraz 9-pinowe gniazdko VIVO. Za wejście wideo odpowiada układ PHILIPS SAA7114.
Prototyp NV40 był kartą ze złączem AGP. Zapytaliśmy, co z odmianami PCI Express. Uzyskaliśmy odpowiedź, że NV40 nie będzie wymagać mostka, jak to ma miejsce w przypadku GeForce PCX 5300, 5750 czy 5950. Ponoć układ wystarczy na karcie... obrócić i będzie on w stanie współpracować z PCI Express.
Układ NV40 zbudowany będzie z ponad 200 milionów tranzystorów (nie podano nam dokładnej liczby) i udostępniać będzie sprzętowe jednostki Pixel Shader 3.0 oraz Vertex Shader 3.0. Dla porównania, nadchodzące układy graficzne ATI pozbawione będą jednostek PS 3.0 i VS 3.0.
Ponoć gdy chip zostanie oficjalnie zaprezentowany, NVIDIA opublikuje liczbę potoków renderujących. Choć nie zdradzono nam jej dokładnej liczby, to ma być ich więcej niż osiem. Domyślać się można, że będzie ich szesnaście. Natomiast w niektórych przypadkach NV40 będzie potrafił przetwarzać nawet 32 piksele na cykl zegara.
Przedstawiciele NVIDII twierdzą, że NV40 zmiażdży nie tylko NV38 (GeForce FX 5950 Ultra), od którego ma być szybszy w niektórych przypadkach nawet do ośmiu razy, ale także nadchodzące układy ATI. Wiadomo, że obie firmy straszą się teraz wzajemnie. Która wygra bitwę, przekonamy się dopiero wtedy, gdy nowe układy graficzne ukażą się na rynku.
Pokazano nam także NV40 w akcji. Uruchomiono tylko jedno demo, ale robi ono spore wrażenie. Jego bohaterką jest... oops! Chyba powiedzieliśmy za dużo! :-) Zobaczycie zresztą sami, jak tylko układ zostanie oficjalnie ogłoszony :-).
NV40 zostanie zaprezentowany po raz pierwszy 14-tego kwietnia podczas konferencji, na którą zostaliśmy zaproszeni. Na pewno będziemy mieli zatem dla Was świeże informacje jako jedni z pierwszych na świecie.

NVidia

22:53 Bardzo wiele nowości zobaczyć można było także na stoisku firmy Gigabyte. Karty graficzne PCI Express, płyty główne z chipsetami Grantsdale i Alderwood, nowe modele notebooków:
Karta graficzna Gigabyte GV-N53128D z układem GeForce PCX 5300, 128 MB pamięci DDR i złączem PCI Express
Karta z układem GeForce FX 5500 (ze złączem AGP 8X)
Płyta główna Gigabyte GA-K8NSNXP-939 z chipsetem nForce3 250 dla procesorów Athlon 64 i Athlon 64 FX. Posiada nową podstawkę Socket 939 i nową wersję systemu DPS (Dual Power System) - tzw. DPS-Gold. Obsługuje dwukanałowo pamięci DDR400, ma dwie karty sieciowe i 8-kanałowy kodek audio.
Płyta główna GA-8GGNXP-D z chipsetem i915G (Grantsdale-G) dla procesorów Pentium 4. Posiada podstawkę LGA775, obsługuje pamięci DDR2 533/400 (6 slotów pod moduły DIMM DDR2 zasilane napięciem 1,8 V), posiada złącze PCI Express x16, trzy złącza PCI Express x1 i dwa złącza PCI. W mostku północnym zintegrowano jądro graficzne Intel Extreme Graphics New Generation. Płyta udostępnia też 8-kanałowy dźwięk High Definition Audio (24 bity, 192 kHz). Jest też aż osiem gniazd dla napędów Serial ATA.
Płyta GA-8ANXP-D z chipsetem i925 (Alderwood). Ma podstawkę LGA775, trzy sloty dla modułów pamięci DDR2, złącze PCI Express x16 i trzy złącza PCI Express x1. Jest też 8-kanałowy dźwięk Intel High Definition Audio i osiem gniazd SATA.
Płyta GA-8GPNXP-Duo z chipsetem Grantsdale i podstawkami zarówno pod moduły pamięci DDR, jak i moduły DDR2.
Dwie pary slotów pod moduły DIMM DDR2 u góry (240 pin) i DDR u dołu (184 pin) Moduły DDR2 zasilane są napięciem 1,8 V, natomiast moduły DDR - 2,5 V. Odpowiednie oznaczenia można odnaleźć na slotach DIMM.
Karta graficzna GV-R38128V z układem graficznym ATI nowej generacji - RV380 oraz złączem PCI Express. RV380 jest następcą RV360 (RADEON 9600 XT). Jeszcze nie miał swej oficjalnej premiery i mało która firma podczas targów CeBIT oficjalnie przyznawała się do posiadania kart z RV380. Wszyscy wywieszali natomiast etykietki "ATI Next Generation 3D Chip".

Gigabyte - ciąg dalszy
Kolejną nowością Gigabyte było niewielkie pudełko instalowane we wnęce na napęd dyskietek 3,5. Na panelu czołowym pudełka znajdowały się gniazda mini-jack dla mikrofonu i słuchawek, a także gniazdo FireWire i dwa gniazda USB. Pośrodku natomiast... umieszczono czytnik linii papilarnych.
Próbowaliśmy się zalogować do systemu chronionego przez czytnik, jednak próba się nie powiodła - wyskoczył komunikat "Access Denied" :-)
Gigabyte zaprezentował też nowe notebooki - wszystkie zgodne z technologią Centrino (procesor Pentium M, chipset i855, bezprzewodowa karta sieciowa 802.11b).
Gigabyte N512 - procesor Pentium M, do 2 GB pamięci, ekran 15" o rozdzielczości SXGA+ (1400x1050), karta graficzna ATI Mobility RADEON z 64 MB pamięci DDR, 4 gniazda USB 2.0, gniazdo IEEE 1394 (FireWire), czytnik kart SD/MMC/MS, napęd typu combo (DVD-ROM + nagrywarka CD-RW). Masa - 2,36 kg.
Multimedialny notebook Gigabyte N601. Procesor Pentium M, do 2 GB pamięci, ekran panoramiczny 15,4" o stosunku boków 16:10 i rozdzielczości 1280x800 (WXGA). Komputer wyposażono w szczelinowy czytnik optyczny (combo lub nagrywarka DVD Multi), a także głośniczki stereo i... subwoofer. Słowem - maszynka do gier lub oglądania filmów. Masa - 3,1 kg.
Popularny wentylator Gigabyte 3D Cooler doczekał się też swojej miedzianej wersji, której dodano na końcu przyrostek Ultra.
Jest już gotowa odmiana wentylatorka dla procesorów obsadzanych w podstawce LGA775: Ciekawie przedstawiało się urządzenie Gigabyte Digital Entertainment Center. Z wyglądu przypomina stacjonarny odtwarzacz DVD, jednak okazuje się być pełnoprawnym pecetem! Zbudowane na bazie płyty głównej z chipsetem SiS 661, sprzedawane będzie z procesorem Celeron 2,6 GHz. Ma wbudowaną nagrywarkę DVD-Dual, a na przedniej ściance umieszczono wyświetlacz VFD (Vacuum Fluorescent Display).
Urządzenie może służyć jako odtwarzacz filmów DVD czy VCD, a także muzyki w formacie MP3. Ma też tuner telewizyjny i radiowy (FM). Digital Entertainment Center może jednak pełnić rolę pełnowartościowego peceta.

Stoisko NVidii, a w tle rusałka Dawn

Czwartek, 25 marca 2004
10:47 Stoisko firmy Kingmax, producenta modułów pamięci i kart pamięci flash, było zdecydowanie skromniejsze, niż na targach Computex. Firma pokazała jednak kilka ciekawych nowości.
Zwróciliśmy szczególną uwagę na 240-pinowy moduł pamięci DDR2 550. Niestety wbrew etykietce "DDRII 256 MB 240-pin DRAM Module", na wystawie znalazł się moduł pamięci 512 MB DDR550 :-) Dla overclockerów przeznaczony jest natomiast moduł pamięci DDR550 (PC4400) z nowej serii pamięci Kingmax - HardCore.

I jeszcze rzut oka

11:16 Firma Yakumo jest dobrze znana naszym Czytelnikom :-). Jej stoisko na targach CeBIT było naprawdę potężne.
Z ciekawostek należy wymienić urządzenie o nazwie Yakumo USB Camera Stick. Na pierwszy rzut oka wygląda jak mały aparacik cyfrowy. Ma 3-megapikselowy sensor CMOS (interpolowany do 5 megapikseli) i ekranik TFT o przekątnej 1,5". Urządzenie umożliwia robienie zdjęć w formacie JPEG, ale także... nagrywanie filmów w formatach Motion JPEG (MJPEG) lub MPEG-4! To jeszcze nie wszystko. Yakumo USB Camera Stick może też służyć jako dyktafon oraz przenośna przeglądarka audio/wideo (aparacik ma wbudowany głośniczek)! Nie wiemy jednak, ile cudak ma pamięci.
Firma Yakumo przedstawiła także nowy stacjonarny odtwarzacz filmów, DVD Master XL4, następcę modelu XL2, który można było kupić na naszej aukcji. Nowa wersja urządzenia, prócz umiejętności odtwarzania filmów DVD, VCD czy SVCD, radzi sobie także z filmami w formatach MPEG-4, DivX 3.11, DivX 4.x, DivX 5.x oraz DivX PRO! Wygląda natomiast identycznie, jak DVD Master XL2. Czyżby można mu było wymienić firmware i przerobić na model... XL4?... ;-)

DVD Master XL4

12:15 Firma Club-3D jest stosunkowo mało w Polsce znana. Zamierza jednak wejść na polski rynek. Club-3D to jedyny producent na rynku, który ma w swej ofercie karty graficzne z układami wszystkich ważniejszych producentów na rynku: NVIDIA, ATI, XGI i S3 Graphics.

Yakumo USB Camera Stick

Podczas naszej wizyty na stoisku Club-D skupiliśmy się zatem przede wszystkim na akceleratorach z chipami XGI (Volari) oraz S3 (DeltaChrome oraz GammaChrome). Mamy jednak także zdjęcia nowych kart z układami ATI.


Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   37