Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   49
                        

Adrian "Pellaeon" Szumowski


Jeszcze rok upłynie, zanim dane nam będzie obejrzeć co tam wujek Lucas wysmażył w swej najnowszej produkcji. Pojawiło się już jednak mnóstwo plotek, co tam zobaczymy, a czego nie, co się wyjaśni, a co się zaciemni. Wiele można przeczytać w sieci, oj wiele… Nam, szarym fanom pozostaje czytać te donosy, karmiąc się nadzieją, że w przyszłym roku nie opuścimy kina złorzecząc, że te kilkanaście złotych można było spożytkować w dużo lepszy sposób, choćby wyrzucając je w błoto. Prześledźmy zatem te przecieki, wiedząc, że i tak film będzie inny niż nasze o nim wyobrażenia. A ci, którzy wolą zachować dziewicze umysły aż do maja 2005, powinni natychmiast przewrócić stronę.MAŁE PRZYPOMNIENIE
Jak wiedzą wszyscy, którzy zapoznali się z treścią Epizodu II, właśnie zaczyna się wielka wojna w Galaktyce, zwana Wojną Klonów. Strony w tym konflikcie są również znane: Republika z armią klonów i Jedi z jednej i separatyści z całą resztą po drugiej. Anni i Padme w końcu biorą ślub, o którym nikt nie wie, a najwyższy kanclerz Palpatine jak na I Sekretarza KC przystało błogosławi naprawdę dłuuuuugie szeregi tymczasowo republikańskiej armii ruszającej na podbój Galaktyki. Tymczasem Radę Jedi coraz bardziej spowija Ciemna Strona Mocy.

Anakin po wydostaniu się z jeziorka lawy

DOBRZY, ŹLI I BRZYDKI
Kluczowe postacie trylogii ulegną w III epizodzie kilku znacznym modyfikacjom. Szczególnie odnosi się to do Anakina, który właśnie wtedy ostatecznie przemieni się w Dartha Vadera. Wiem, ze czytacie to po raz n-ty i zaczyna się to powoli już nudzić, ale ten okres życia naszego młodego padawana zostanie tu szczególnie wyeksponowany. Już od początkowej sceny, kiedy to dowiadujemy się, ze miłościwie nam panujący Najwyższy Kanclerz Palpatine został porwany przez separatystów, którzy uprowadzają go w nieznanym kierunku. Oczywiście w pościg za terrorystami ruszają nasi bohaterscy Jedi: mistrz i uczeń – Anakin Skywalker i Obi Wan Kenobi. W swych osławionych Jedifighterach (podobno mają to być nowe modele) mężnie ścigają krążownik separatystów, aż do nieznanej planety w stronę której się kieruje. Zanim jednak dokonają abordażu, do walki z nimi skieruje się patrol nowych droidów – myśliwców, wyglądających jak Strażnicy (w skrócie Mątwy) z Matriksa, tylko odrobinkę mniejsze. Wtedy to uczeń uratuje mistrza od niechybnej zguby. Po wejściu na pokład wrażego statku rycerze będą przedzierać się przez hordy wrogów, wśród których rozpoznać można znane nam już nienajlepsze roboty bojowe, nieco lepsze droidki, a także, co ciekawe trochę żywego personelu (m. in.: mieszkańców Geonosis). Pojawią się tu także nawiązania do Poszerzonego Wszechświata znanego nam z książek, gier i innego ustrojstwa: zobaczymy między innymi Przybyszów z Dali, mężnie dowodzonych przez Noma Anora, niebieskoskórych Chissów, a także reprezentacyjnego nemoidańskiego strażnika. Na mostku wrażego statku rozegra się dramatyczna walka pomiędzy Kenobim i jego padawanem, a kilkoma nowymi droidami zwanymi pieszczotliwie „Zabójcami Jedi” i … hrabim Dooku. Świadkiem tych zmagań będzie przywiązany do krzesła kanclerz. Co ciekawe tym razem najpierw z Dooku zmierzy się Anakin i, co jeszcze ciekawsze, wygra, odcinając w przypływie szału przeciwnikowi głowę (a jak można poczytać w sieci, nie będzie to jedyna głowa obcięta w tym filmie). Oczywiście chwilę potem będą zmuszeni uciekać z opuszczonego statku, który wejdzie w atmosferę pobliskiego świata, dokonując przy tej okazji cudów akrobatyki (Jedi rozumiem, ale kanclerz???). Oczywiście im się to uda. W ostatniej chwili… Co do innych zmian, dotyczą one naszych ukochanych robotów. W jeszcze nieokreślonym momencie nabiorą one kształtów znanych nam ze starej trylogii. Poznamy też ich nowego właściciela. Domyślać się można, że będzie to wicekról Aderaana.
Podsumowując, scena ta oczyszcza pole dla nowego złego w tej historii. Nazywa się on generał Grievous i, mnie osobiście, przypomina skrzyżowanie Robocopa z amebą. Jakkolwiek dziwnie by nie wyglądał okaże się bardzo wymagającym przeciwnikiem dla naszych bohaterów niż poprzednicy. Dla wielu rycerzy okaże się również tym ostatnim. Najprawdopodobniej sekundować mu będzie inny zły, tym razem kobieta. Ma też swoją osobistą gwardię: wspomnianych wcześniej, okrytych płaszczami „Zabójców Jedi”, którzy co prawda będą mieli broń porównywalnej jakości co miecze świetlne, ale nie okażą się równie skuteczni, co tłumaczy, dlaczego separatyści przegrali wojnę.

Grievous tryumfuje nad oddziałem klonów

NOWI LUDZIE, NOWE ŚWIATY
Wracając jednak do rzeczonego tematu. W trakcie filmu poznamy dwie nowe planety: jedną z nich będzie Kashyyyk, gdzie zmierzy się Armia Republiki prowadząca ofensywę od strony Centrum Galaktyk i Siły Separatystyczne nacierająca z Odległych Rubieży. Rodzinny świat Wookiech, umieszczony pomiędzy tymi regionami niejako automatycznie zostanie wybrany na miejsce starcia. I to by było na tyle, jeśli chodzi o prawo do samostanowienia. Co ciekawe autochtoni opowiedzą się po stronie Republiki. Wywiąże się tu interesująca sytuacja, ponieważ Separatyści zażądają demilitaryzacji tej planety, a Palpatine, nie konsultując się z Senatem żądanie to odrzuci. Wywoła to sprzeciw najbardziej wpływowych senatorów. Jednego z nich, Garma Bel Iblisa wieść ta zaskoczy w czasie pogadanki w szkole, gdzie pewien szczeniak zada mu pytanie o korupcję w Republice. Kto jeszcze nie zgadł, jak się rzeczony szczeniak nazywa? Tak, to młody Han Solo we własnej osobie.

A to pojazd naszego generała z nim samym w tle

Dużą rolę odegra w Epizodzie III inny senator, jeden z pierwszych który złożył podpis na deklaracji rebelii. Jest nim wicekról Alderaana, Bail Organa. Odegra on w tym filmie, hm, nieco dwuznaczną rolę, ponieważ będzie nie tylko w czynnej opozycji względem coraz większych wpływów kanclerza, ale także powiedzmy, ze zbliży się, może nawet aż za bardzo, do innego senatora…Padme Amidali. Nie dziwota, że pod koniec filmu wściekły Anakin zastosuje na swej oblubienicy swój późniejszy koronny trick polegający na miażdżeniu tchawicy za pomocą Mocy. A może po prostu zupa była za słona? Żeby było jeszcze ciekawiej, Padme będzie przez cały epizod w ciąży, którą przed młodym padawanem ukrywała. Ale o tym później. Wracając do naszego senatora, to jego działalność doprowadzi do tego, ze będzie musiał salwować się ucieczką z Coruscant, przed siepaczami kanclerza, którymi najprawdopodobniej będą klony. Zobaczymy go jeszcze pod koniec filmu, gdy w chwili śmierci Padme, tuż po porodzie, ta powierza mu opiekę nad Leią, a którą zabierze na Alderaan.
Zobaczymy też trzeciego senatora – organizatora Sojuszu Rebeliantów. Jest nim Mon Monthma z Chandrili, jednak nie wiadomo dokładnie, czy ta postać czegoś dokona, czy po prostu będzie. Wracając jednak do Kashyyyka. Klony wspomóc mają oddziały Wookiech, których, jak można się dowiedzieć ze starszej trylogii, ulubionym zajęciem jest wyrywanie kończyn różnego rodzaju automatów. Co ciekawe poznamy także Chewbaccę, który dowodzi oddziałem ze swojego rodzinnego miasta. Odznaczy się jeszcze, ale to później. Oddziałami Republiki na Kashyyyku dowodzi Yoda.
Tymczasem w głębi terytoriów opanowanych przez Separatystów, na górzystej planecie Mustafar, nasi dzielni Jedi poszukują znanego nam separatystycznego generała. Dodajmy, że padawan wykonuje za plecami swego mistrza inną tajną misję dla kanclerza. Nie wiadomo dokładnie co to jest, ale wzbudza jego złość. Oficjalnie, nasza zgrana parka, tropi na tej niegościnnej planecie Grievousa. A tu tymczasem wpadają na tajną bazę separatystów, którzy przenieśli się tutaj po porażce na Geonosis.
Tymczasem na Kashyyyku po długiej i ciężkiej walce połączone siły Wookiech, klonów i Jedi wycinają w pień resztki separatystycznych sił inwazyjnych. Jednak nie długo dane jest naszym kochającym się sojusznikom cieszyć się zwycięstwem. Bowiem korzystając, albo z genetycznego defektu/modyfikacji, bądź z tzw.: kloniego szaleństwa, kontrolę nad klonami przejmuje kanclerz. Posłuszni jego rozkazom szturmowcy dziesiątkują byłych sojuszników. Ranny zostaje mistrz Yoda, którego ratuje właśnie Chewbacca. Porywa on poduszkowiec klonów i ewakuuje zielonego kurdupla do miejsca skąd z planety zabiera go Padme, która dowiedziawszy się o wydarzeniach na Kashyyyk i planach Palpatine’a postanawia ratować swego męża. W tym celu ucieka z Coruscant razem z Bailem Organą. I tak w doborowym towarzystwie, docierają do górzystej planety Mustafar, gdzie Obi i Anni robią rozwałkę w bazie separatystów. Pojawienie się pani senator w towarzystwie Alderaańczyka burzy dobry nastrój młodzieńca, który jak już wspomniałem jest pod coraz większym wpływem kanclerza i w szale (Palpatine zapewne napomknął mu o zalotach Amidali i Organa, a argumenty o zamachu stanu akurat wtedy do niego nie trafiały) wypróbowuje na eks -królowej swoje nowe sztuczki, które nie wychodzą jej na zdrowie.

Artystyczna wizja planety Mustafar

Czy wspominałem, że Anakin zrobił sobie nowy miecz? Nie? No więc w trakcie filmu zmieni sobie kolor miecza na szkarłatny. Efekt taki uzyska dzięki wykorzystaniu specyficznego rodzaju kryształu kaiburr, który ma zdolność gromadzenia wokół siebie pola Mocy. Daje mu to złudne poczucie siły i potęgi, które z kolei popchnie go do starcia ze swym byłym mistrzem.
Zaczynają się więc walki. Jedna to walka Anniego z Obim, która z kompleksu przenosi się na platformy widokowe w grocie wypełnionej lawą. Walka jest długa i ciężka. Zmontowana już teraz trwa 10 minut. Toczona jest z nieprawdopodobną szybkością. Przy czym Kenobi wyraźnie zaczyna ją przegrywać. I w momencie, gdy Anni szykuje szykuje się do zadania ostatecznego ciosu, Obi uderza go Mocą spychając go w odmęty lawy. Tymczasem, gdy dwaj nasi Jedi toczą walkę, pojawia się…Darth Sidious, który rzuca wyzwanie Mistrzowi Yodzie. Walka jest nie mniej zaciekła i wyrównana, a w jej trakcie ma podobno spaść Sidiousowi kaptur odsłaniający twarz obcego. Na szczęście ktoś się w odpowiednim momencie pokapował i przypomniał Lucasowi, że Sidious miał być człowiekiem. Starcie kończy się patem, bo oto wyczuwając koniec zmagań mistrza z uczniem Sidious znika w tajnym przejściu, spiesząc na ratunek swojemu nowemu uczniowi. Powraca Kenobi. Wraz z Mistrzem i senatorem przenosi Padme na statek, wcześniej wysadzając bazę separatystów w powietrze Rozpoczyna się trudny poród. Pierwsza na świat przychodzi Leia. Amidala przytula ją i oddaje w opiekę Bailowi, potem rodzi się Luke, chwilę potem Padme umiera. I już wiemy dlaczego Luke później tak obsesyjnie szukał matki, a Leia nie. Opieki nad dzieckiem podejmuje się Kenobi, który przysięga nad martwym ciałem, że nie pozwoli aby coś takiego powtórzyło się w przyszłości (coś to przypomina, nie?).

Tak miał wyglądać Palpatine bez kaptura – jeszcze brzydszy niż w rzeczywistości…

Tymczasem w najtajniejszej komnacie całego kompleksu, mocno poparzony Anakin, leczony, przez droidy medyczne, w towarzystwie Dartha Sidiousa pała żądzą zemsty, podsycaną jeszcze przez Mrocznego Lorda. Gdy proces zastępowania uszkodzonych organów implantami zostaje zakończony, stary Sith obiecuje Anakinowi możliwość zemsty. Ten początkowo nie wierzy mu, lecz gdy Sidious zdejmuje kaptur. Obaj się śmieją. Gdy Anakinowi nakładany jest hełm z filtrem, który ma mu umożliwić oddychanie, młody Sith wybiera sobie nowe imię: Darth Vader. ranking dobrych adwokatow z lodzi

Z ostatniej chwili: przy tworzeniu pojedynków współpracowali bracia Wachowscy, w zamian za co, Lucas podzieli się z nimi prawami do miecza świetlnego

KOŃCÓWKA
I tak film ten może się kończyć. Jako Epilog posłużą dwie sceny: na pierwszej kordon szturmowców – klonów otacza Świątynię Jedi na Coruscant. Jest z nimi ciężki sprzęt: artyleria, poduszkowce, AT-PT, AT-TE i pierwowzory AT-ST. Zdają się czekać na coś. Z okien obserwuje ich Mistrz Yoda, nadzorujący pośpieszną ewakuację. Tymczasem nadlatuje ścigacz: wysiada z niego olbrzym w czarnym stroju, następuje szturm. Yoda odlatuje po dramatycznej walce, zostawiając w dole trupy maruderów i klonów. Tymczasem w spelunce po drugiej stronie planety przebrani senatorowie Bail Organa, Bel Iblis i Mon Mothma zgadzają się, że z Palpatinem trzeba coś zrobić tylko najpierw spróbują drogi legalnej. Tymczasem w tle hologram Palpatine’a ogłasza powstanie Imperium z odpowiedzi na spustoszenie Naboo i Caamas…

Czyżby poseł Jar Jar stał się pierwszą ofiarą rządów Imperatora?

LISTA PŁAC
A oto kogo zobaczymy na ekranie w trakcie Epizodu III:
Obi Wan Kenobi - Ewan McGregor
Padme - Natalie Portman
Anakin Skywalker - Hayden Christensen
Hrabia Dooku - Christopher Lee
Mace Windu - Samuel L. Jackson
Yoda - Frank Oz
Najwyższy Kanclerz Palpatine - Ian McDiarmid
Senator Bail Organa - Jimmy Smiths
C-3PO - Anthony Daniels
R2-D2 - Kenny Baker
Chewbacca - Peter Mayhew
Jar Jar Binks - Ahmed Best
Mas Amedda - David Bowers
Ruwee Naberrie - Graeme Bundell
Ki-Adi-Mundi i Nute Gunray - Silas Carson i Kee Chan
Owen Lars - Joel Edgerton
Ellé - Chantal Freer
Queen of Naboo - Keisha Castle-Hughes
Sola Naberrie - Claudia Carvan
Giddean Danu - Christopher Kirby (Rebecca Jackson Mendoza)
Captain Typho - Jay Laga'aia
Bana Breemu - Bai Ling
Pooja Naberrie - Haley Mooy (Rohan Nichol)
Jobal Naberrie - Trisha Noble
Mon Mothma - Genevieve O'Reilly
Senator Nee Alvar - Rena Owen
Fang Zar - Warren Owens
Beru - Bonie Maree Piesse
Orn Free Taa - Matt Rowan (Bruce Spence)
Komandor Cody - Temuera Morrison (Bodie Taylor)
Ryoo Naberrie - Kiera Wingate
Moté - Kristy Wright
Shaak Ti - Orli Shoshan
Luminara Unduli - Mary Oyaya
Barris Offee - Nalini Krishan
Plo Kloon - Matt Sloan
Saesee Tiin - Kenji Oates
Bultar Swan - Mimi Daraphet
Agen Kolar - Tux Akindoyeni
Stas Allie - Lili Nyamwasa
Aayla Secura - Amy Allen
Rune Haako - Sandy Thompson
Sly Moore - Sandi Finlay (Caroline de Souza Correa)
Po Nudo - Paul Nicholson
Senator Fema Baab - Olive Levi (Paul Davies)
Ask Aak - Paul Spence
Passel Argente - Marthy Wetherill

Oprócz tego zobaczymy kilka znaczniejszych postaci epizodycznych znanych z Rozszerzonego Wszechświata. Ze znaczniejszych wymienić można: Thrawna (Jeremy Irons), mistrza Jorusa C’Baotha (Donald Sutherland) a także…Gilada Pellaeona (Sir Derek Jacobi).

KONKLUZJE
Jak będzie wyglądał film naprawdę? Wiedzą to tylko Lucas i obsada. A to co wysmażył autor to tylko jedna z możliwości. Czy było blisko, czy nie przekonamy się za półtora roku. Aha, materiały, z których korzystałem znajdują się na stronach Bastionu Polskich Fanów Star Wars, oficjalnej strony Star Wars i mojej wyobraźni, czego zatem nie znajdziecie w jednym, należy szukać w dwóch pozostałych.


Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   49