Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   50


Paweł "Veeroos" Kuryło


Cześć! Za oknami pada deszcz. Jest zimno. Między chłodnymi blokowiskami jednego z dolnośląskich miast przewija się wiatr. Towarzyszy mu kilkoro nieszczęśliwych ludzi, którzy akurat w tak parszywą pogodę musieli wyjść ze swoich przytulnych mieszkań w celu załatwienia spraw nie mogących poczekać choćby jednego dnia. Nawet słońcu brakuje ochoty, by świecić pełnym blaskiem, skrywa się tylko za szarością chmur i czeka cierpliwie na zapadnięcie nocy. A pośród tego wszystkiego pewien kretyn spod „szóstki” wierci i wierci swoją przestarzałą wiertarką, doprowadzając tym resztę mieszkańców ulicy Gwarków do furii. Tak, moi drodzy... Przyszła WIOSNA! Wraz z nią zawitał nowy numerek SS-NG, który właśnie „3macie w rękach” (eh, jak ja bym chciał wyzbyć się kiedyś tego cudzysłowia :) Dziś małe urozmaicenie. Jako, że niektórym pewnie mógł się już znudzić styl mojego opisywania (ach, ten wrodzony pesymizm...), postanowiłem zaprosić do OW kolegę Xtense’a, który przedstawi dla Was soundtrack z RISE OF THE TRIAD, a ja zaprezentuję niejakiego Pawła Kuryło. No to wio...JEGO HISTORIA
Paweł Kuryło – jeden z dwóch synów Grażyny i Mieczysława, urodzony 24-ego stycznia 1984-ego roku w Lubinie (nie mylić z Lublinem). Od maleńkości przejawiał zainteresowania sztuką we wszelakiej formie, ale cóż się dziwić, w końcu był on przecież zodiakalnym Wodnikiem. Jego początkowe fascynacje obracały się wokół malarstwa, szkicu itp. Stworzył przeszło 20-ścia komiksów, które cieszyły się sporym zainteresowaniem w szkole, do której chodził. W wieku 13 lat porzucił tę profesję i zajął się programowaniem. Szło mu w tym znakomicie. Wprawiał w zdumienie swoich nauczycieli z informatyki, ale mając na uwadze poziom nauczania zarówno wtedy jak i dziś tego przedmiotu w Polsce, nie jest to jakieś niezwykłe osiągnięcie, jednak warte odnotowania. Muzyką, czyli tym, co interesuje nas najbardziej, zajął się w wieku 15 lat. Przyczyniło się do tego pewne czasopismo komputerowe, którego nazwy jednak nie wymienię, ponieważ byłaby to kryptoreklama, a tego robić mi nie wolno

Paweł Kuryło

W każdym bądź razie pismem tym było CD-Action i tzw. moduły muzyczne, które były zamieszczane na CeDekach wspomnianego magazynu. W jednym z jego nr’ów znalazł się pewien, jakby się wydawało, niepozorny programik noszący nazwę Fast Tracker II. To właśnie na nim Paweł stawiał pierwsze, kulawe kroki w świecie muzyki. Po kilku miesiącach ogromnie ciężkiej pracy postanowił ze swoją twórczością wyjść na światło dzienne. W tym celu zaczął nieśmiało wnikać w środowisko tzw. Demosceny, którą zawsze darzył wielkim szacunkiem.
Minęło kilka tygodni i znaleźli się ludzie, którzy zainteresowali się jego produkcjami. Tworzyli oni grupę Spiral, w której Paweł spędził trochę czasu. To jednak było dla niego za mało, chciał czegoś więcej. Zawsze marzył, by pisać muzykę do gier komputerowych.
Pewnego dnia odnalazł on serwis temu poświęcony, mianowicie Game Design PL (http://warsztat.pac.pl). Tak się złożyło, że prowadzący go ludzie pracowali nad projektem gry zręcznościowej i potrzebowali kogoś, kto opracuję całą ścieżkę muzyczną. Posłuchali to, co miał im do zaoferowania i udało się. 16-letni wówczas Paweł był wniebowzięty. Do BLAST UP’a stworzył ponad dwadzieścia utworów, z których wiele zapadło w pamięć tym, którzy je słuchali. W tym czasie próbował zwerbować go szef nieistniejącej już ekipy TOP GAMES, co na szczęście mu się nie udało, jednak Paweł miał dobre serce i napisał dla niego kilka niezłych kawałków, po czym podziękował za współpracę. Kolejnym projektem, którego się podjął, była gra LEGENDARIS ONLINE pisana przez MmogSpot (http://www.mmogspot.com). Utwory do niej powstałe charakteryzowały się wybitnymi aranżacjami i dobrym już, ale jeszcze niedoskonałym, brzmieniem. Swoim zamiłowaniom do muzyki elektronicznej dał upust w EWOLUCJI pisanej przez grupę Ambition Development (http://www.ambition.planeta-delphi.com). Niestety coś niewyjaśnionego sprawiło, że kontakt z nią się urwał, ale współpraca zaowocowała kilkoma niezłymi utworami. Oprócz prac nad muzyką do gier komputerowych, angażował się również w inne projekty, w tym HH-opowe. Anafora, GryZli, H.R.N.A, Korzeń, MCM – to tylko niektóre składy, z którymi współpracował. Z Bartoszem „Lipkiem” Lipińskim założył nawet firmę ProVibes świadczącą usługi muzyczne. Warta odnotowania jest nieznaczna współpraca Pawła z wrocławską Grupą Filmową HERBATA (http://www.herbata.republika.pl), znana z realizacji teledysków takich grup muzycznych jak Negatyw czy nie istniejącego już Pogodna. Paweł Kuryło zmarł 31.03.2004, miał 20 lat.

JEGO PRODUKCJE
Z fragmentami twórczości Pawła możecie zapoznać się odwiedzając stronę mu poświęconą, czyli http://www.pawelkurylo.prv.pl.


Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   50